המגזין

07:53 AM
הפרשות מהנרתיק בזמן ההריון – מדריך מקוצר להריונית המתחילה

הפרשות מהנרתיק בזמן ההריון – מדריך מקוצר להריונית המתחילה

הריון הוא זמן של שמחה, ציפייה והתרגשות, אבל הוא גם מגיע עם שינויים רבים בגופך שלעיתים קרובות מעוררים שאלות. אחת השאלות הנפוצות ביותר היא בנושא הפרשות מהנרתיק בזמן ההריון. הפרשות מהנרתיק במהלך ההריון הן תופעה טבעית, אך נשים רבות תוהות אם ההפרשות שלהן תקינות ונורמליות וכיצד ניתן להתמודד עם התופעה. הנה מדריך קצר שיכול לסייע בנושא.

הפרשות מהנרתיק בזמן הריון

הדבר הראשון שצריך לדעת על הפרשות מהנרתיק במהלך ההריון הוא שהן נורמליות לגמרי. למעשה, הן כנראה סימן לכך שהכל תקין במהלך ההריון. סוג ההפרשה והעקביות שלה יכולים להשתנות מאשה לאשה, אבל בדרך כלל כולן תקינות ואינן מהוות סיבה לדאגה.

ההפרשות מתחילות להופיע בשליש הראשון של ההריון והן נמשכות לאורך כל ההיריון. הן בצבע לבן, צהוב או שקוף, ובדרך כלל ישתנו בהדרגה מדלילות לסמיכות יותר. צוואר הרחם והנרתיק של אישה רגישים יותר במהלך ההריון, ויכולים לייצר הפרשה שקופה או לבנה הנקראת לויקוריאה. היא נורמלית ואינה מעידה על זיהום, אך עלולה להיות מלווה בריח לא נעים מאיזור הפות והנרתיק.

סוג אחר של הפרשות נרתיקיות בזמן ההריון נקרא ריר צוואר הרחם. הוא צלול או עכור, ויכול להיות בעל סמיכות מימית או כשל חלבון ביצה. ריר צוואר הרחם משתנה מיום ליום – לפעמים יש ממנו יותר, לפעמים פחות, ולעיתים הוא אינו מופיע כלל. ההפרשות עשויות להיות בולטות יותר ולשנות את צבען, סמיכותן או ריחן ככל שמתקרבים ללידה.

הסיבות לשינויים בהפרשות בזמן הריון

הסיבה השכיחה ביותר להפרשות מהנרתיק במהלך ההיריון היא העלייה ברמות האסטרוגן לרמות גבוהות בהרבה מהרגיל, מה שגורם לייצור ריר מוגבר בצוואר הרחם והנרתיק. גם רמות הורמון הפרוגסטרון עולות, וגורמות להגברת ההפרשה מהנרתיק כדי לשמור על רירית הרחם בריאה ולחה. סיבות נוספות העשויות להשפיע על כמות ואופי ההפרשות מהנרתיק בזמן ההריון כוללות תזונה, רמות סטרס, גיל וזרימת דם מוגברת לאזור.

כיצד תדעי אם בכל זאת קיימת בעייה רפואית כלשהי?

למדי להכיר את הגוף שלך היטב ולהבין כיצד נראות ההפרשות הנרתיקיות הרגילות שלו. כך תוכלי להבחין ולעקוב אחר השינויים בהן. חשוב לשים לב לצבע, לסמיכות ולריח ההפרשות. ברוב המקרים, כאמור, הן נורמליות לחלוטין, וגם אם צבען או סמיכותן משתנה זה לא אומר שקיימת בעייה כלשהי. רק אם את מבחינה בריח רע במיוחד, צבע יוצא דופן או כמות מוגזמת של הפרשות יחסית למצב הרגיל, אם את חווה הפרשות המלוות בכאבי בטן תחתונה, אי נוחות, צריבה או עלייה בחום גופך, פני מייד לרופא. גם במקרים בהם מופיע גירוי או גרד, גושים בהפרשה או טיפות דם, יש לפנות מיידית לרופא.

כיצד מתמודדים עם הפרשות מהנרתיק בזמן ההריון?

אל תדאגי – ישנם תכשירים מצויינים שיסייעו לך לעבור את התקופה הזאת בתחושת ניקיון ורעננות למרות השינויים. אחד המוצרים שיכולים לעזור באופן הטוב והיעיל ביותר הם המגבונים האינטימיים של אינטימה. אלו מגבונים המבוססים על תמציות צמחים טבעיות המתאימות לעור באזור האינטימי ולרמת החומציות שלו. הן מותירות אותך עם תחושה נקייה ויבשה, וריח נעים וקליל שיתן לך בטחון להמשיך להתנהל כרגיל בחיי היומיום שלך. החזיקי אותם בתיקך כדי שתוכלי לשלוף אותם מתי שתזדקקי, בכל מקום שבו תהיי.

הריון קל ובריא!

חזור לNews
Email WhatsApp Print Facebook