המגזין

03:16 PM
כך התאהבתי בסבון הטבעי שלי

כך התאהבתי בסבון הטבעי שלי

מה גרם לי להתאהב בטירוף בסבונים טבעיים? לסבונים טבעיים סגולות בריאותיות, הגייניות וקוסמטיות שסבונים תעשייתיים שאנו רואות על מדפי הסופרמרקט יכולים רק לחלום עליהם. הם מיטיבים עם העור שלנו, ואפילו עם הסביבה. הם גם מפנקים ומהנים הרבה יותר לשימוש מאשר הסבונים הרגילים. בואו נבדוק לעומק מדוע:

סבונים רגילים הם ממש חומרי ניקוי

אולי תופתעו לשמוע שהסבונים שאנו קונות בסופר אינם סבונים, עד כדי כך שאסור להם להציג את עצמם ככאלה על פי חוקי המדינה. לכן לרוב תמצאו על גבי האריזה שלהם את המונח “אל-סבון”. זהו המונח החוקי המותר לשימוש עבור מוצרים שהם למעשה חומרי ניקוי בתחפושת. כן, ממש כמו מסיר השומנים או תרסיסי הניקוי הכללי שמשתמשים בהם במטבח, באמבטיה ובשירותים. מדוע אינם נחשבים לסבונים? מכיוון שמבחינה כימית הם פועלים באופן שונה לחלוטין מסבונים טבעיים. מה ההבדל?

איך סבונים מנקים?

בסבונים טבעיים ישנם שני מרכיבים כימיים – האחד לוכד את השומן הנמצא על פני עורנו, והשני מתחבר למים השוטפים את העור בזמן המקלחת או האמבטיה. צירוף שני המרכיבים מאפשר ניקיון מלא של העור, כאשר למעשה כל חומרי הלכלוך והשומן המיותרים נקשרים למולקולות הסבון ונשטפים הרחק מגופנו.

סבונים רגילים או תעשייתיים עובדים בשיטה אחרת לגמרי. מדובר למעשה על חומר דטרגנטי מלאכותי הפועל באמצעות הקטנת שטח הפנים של קרום המים הנמצא בין המים לחלקיקי השומן והלכלוך שעל העור. החומר ממיס את השומנים והופך אותם לסוג של תחליב או תרכובת הנשטפים במי המקלחת שלנו. משום שלא כל השומנים נמסים באופן אחיד אנו מקבלים נקיון פחות איכותי, ולמעשה לא ניתן להבטיח שכל חלקיקי השומן והלכלוך יוסרו מעורנו.

יתרונות הסבונים הטבעיים

כבר לפני אלפי שנים ידעו בני האדם כיצד להשתמש בשומנים טבעיים לסיכוך והגנה על עורם. לפני מספר מאות שנים, למדו בני האדם גם להכין סבונים משמנים מן החי ומן הצומח, תוך ערבובם עם חומרים נוספים כמו חלב עיזים וכבשים, תמציות צמחי מרפא ועשבי תיבול, חומרי ריח מן הצומח ואפילו פרחים ופירות. כל החומרים הללו הזינו את העור בוויטמינים ומינרלים שמועילים לו בדרכים שונות, הגנו עליו ומנעו התייבשות שלו. התייבשות אינה רק בלתי נעימה. כאשר העור מתייבש הוא נוטה להיסדק ולהיפצע, וכתוצאה מכך הוא חשוף לזיהומים. הסבונים הטבעיים מכילים גם נוגדי-חמצון הנלחמים ברדיקלים החופשיים בגופנו העלולים לגרום לבעיות בריאות שונות ואפילו לסוגי סרטן מסויימים.

אפילו הסבתות שלנו השתמשו עדיין בשומנים מן החי ומן הצומח למריחה על העור בזמן הבישולים במטבח. אלו כללו שמן זית, חמאה, אבוקדו (במקומות בהם צמח), ועוד. אבותינו ואימותינו ידעו שלשמנים תכונות מיטיבות נוספות לבריאות. לכן נהגו להזין ילדים בשמן קיק או דגים מדי יום, לאכול שמן קוקוס, ובשבטים בדואים נהוג היה לשתות שמן זית זך למטרת שיפור הבריאות והארכת החיים.

השמנים והחלבים שבסבונים הטבעיים הם עדינים ובעלי תכונות אנטי-אייג’ינג. הם מאפשרים תהליכים של התחדשות העור וסילוק תאים מתים ממנו. תמציות הצמחים והשמנים האתריים בסבון הטבעי מפחיתים התפתחות פטריות וזיהומים, מרגיעים ומשרים שינה עמוקה ואיכותית. בנוסף לכל היתרונות הנפלאים הנ”ל, חומרי הסבונים הטבעיים מתפרקים לחלוטין במים ואינם מזיקים לסביבה, בעוד שחומרי הדטרגנטים שבסבונים המסחריים מזהמים את המים והכנתם כרוכה בזיהום סביבתי מקיף.

מדוע מומלץ במיוחד סבון טבעי אינטימי בשילוב תמצית אכינציאה?

האזור האינטימי שלנו הוא בעל עור דק ועדין במיוחד, הרגיש מאד לשינויי חומציות, טמפרטורה ותנאים נוספים. חוקרים גילו כי תמצית צמח האכינציאה מונעת זיהומים ודלקות ומפחיתה מאד התפתחות פטריות בפות ובנרתיק. לכן הסבון הטבעי האינטימי של JezV כולל תמצית של הצמח ומותאם במיוחד לרמת החומציות הגבוהה יחסית של עור הפות. הוא מנקה היטב, ללא ייבוש, מגן על העור מפני גירויים מכל הסוגים ומותיר אותו ריחני, רך וגמיש, כפי שנועד להיות. הוא גם מספק מקלחת מפנקת וכיפית במיוחד, נסי ותיווכחי!

חזור לNews
Email WhatsApp Print Facebook